TOPIK SINAVINA BAŞVURDUM ( DİKKAT!!!!)

Herkese merhabalar
Bu yazımda çok önemli bir konuya açıklık getireceğim. Hepinizin işine yarayacağını düşündüğüm bu bilgileri bizzat bir hafta içerisinde deneyimleyerek yaşadım. Sizlerinde aynı zorlukları yaşamaması adına TOPIK sınavına nasıl başvurulacağını anlatacağım.

Hayalim, 14 Nisan'da gireceğim TOPIK I sınavında 140 puanı geçebilmek. Sınavın tamamı 200 puan, eğer 80 puanı geçerseniz TOPIK I sınavınının seviye 1 ini vermiş oluyorsunuz, eğer 140 puanı geçerseniz seviye 2 yi vermiş oluyorsunuz. Nisan' da ki sınavda seviye 2 yi verebilirsem Ekimde tekrar yapılacak olan sınavda TOPIK II ye başvurup seviye 3 veya 4 ü verebilmek istiyorum.

Hedefim bu yönde, hayaller ve şartlar bunu gerektiriyor. Çoğunuzun da bildiği gibi Kore Hükümeti Bursu'na başvuracağım için TOPIK sınavında geçtiğim her kur benim için avantaja dönüşecek.

Şimdi gelelim başvuru kısmına..

Arkadaşlar ilk olarak dikkat etmeniz gereken konu, başvuracağınız şehir.
Eğer İstanbul'da sınava girmek istiyorsanız Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu'na, Ankara veya Kayseri'de sınava girmek istiyorsanız Kore Kültür Merkezi'ne başvurmanız gerekiyor.

Sınava gireceğiniz şehri belirledikten sonra bütün belgelerinizi şehre göre ayarlayacağınız için bu konuya dikkat çekmek istiyorum.

Mesela ben Ankara'da sınava girmek istiyorum. O zaman,
Kore Kültür Merkezi'nin web sitesindeki başvuru formunun çıktısını almam gerek.

İstanbul'da sınava girmek istiyorsam,
Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu'nun başvuru formunun çıktısını almam gerekiyor.

Başvuru formları benzer olsa da aynı DEĞİL!!

Benim yaptığım hatayı yapmayın, lütfen bu kısma dikkat edin. İstanbul için başvuru formunda 2 adet vesikalık istenirken Ankara için 1 vesikalık yapıştırıyorsunuz kağıda. Çünkü İstanbul'a yaptığınız başvuru da giriş belgesi de aynı kağıtta. Ankara başvurusunda öyle değil, sınav günü veya birkaç gün önce(yanlış hatırlamıyorsam) Kore Kültür Merkezi'nden veya sınava gireceğiniz okuldan (Ankara Üniversitesi) alıyorsunuz giriş belgenizi.

*Eğer yanlış formu gönderirseniz başvurunuz geçersiz sayılıyor.

Diğer farklılıklara gelelim.

-Ankara için başvuru ücretleri TOPIK I = 60 Lira TOPIK II = 70 Lira
 İstanbul için başvuru ücretleri TOPIK I = 70 Lira TOPIK II = 80 Lira

-Ankara için ücreti AKBANK'a
 İstanbul için ücreti GARANTİ'ye yatırıyorsunuz.

(Her yıl değişebilir, bu sebeple şartnameleri dikkatlice okuyun.)

Bir diğer önemli UYARI!!

Ücreti ATM'den yollayamıyorsunuz, bankadan sıra alıyorsunuz ve havaleyi bu şekilde yapıyorsunuz. ATM'den çok denedim, hata verince Kore Kültür Merkezi'ni aradım, ATM'den hata verebildiğini söylediler. Uyarımı dikkate alırsanız benim gibi boşa zaman kaybetmezsiniz.

Havale sonrası verilen makbuzu da başvuru için göndereceksiniz, bu sebeple kağıdı atmayın veya zarar verecek hareketlerde bulunmayın.

Şimdi gelelim başvuru formuna.

Bu örnek Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu'na Başvuranlar için;
Görüldüğü gibi 2 vesikalık yapıştırılıyor, bazı bilgiler tekrarlanıyor.


Bu örnek de, Kore Kültür Merkezi'ne başvuracaklar için.
Tek vesikalık içeriyor.

Sınav tarihleri aynı olsa da başvuru tarihleri farklıydı
İstanbul için;

Başvuru Tarihi: 12 Ocak 2018 (Cuma) – 25 Ocak 2018 (Persembe)
Yer: Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu


Ankara için;

Başvuru Tarihi: 2 Ocak 2018 (Salı) – 22 Ocak 2018 (Pazartesi)
Yer : Kore Büyükelçiliği Kore Kültür Merkezi


Formu doldurduktan sonra sitede ki adresi zarfa yazıyorsunuz ve Banka Makbuzu ve Başvuru Formunu PTT'den gönderiyorsunuz. APS Kargo'yla 1 gün içinde ulaşıyor ve internet üzerinden de kargonuzu takip edebiliyorsunuz. Normal gönderime göre daha pahalı olsa da (16 Lira civarı tutuyor APS ile) bu tür resmi belge gönderimlerinde APS'yi tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Böyle de bir makbuzunuz olacak parayı havale edince.Belgelerin zarar görmemesi için poşet dosya ve şişme zarf kullanabilirsiniz.Belgeleri ekledikten sonra zarfa adresi yazın.APS gönderecekseniz bir de bu formu PTT'de doldurmanız gerekiyor.Size böyle bir kağıt verecekler. Soldaki ilk çizdiğim dikdörtgen kısımdaki numarayı PTT gönderi takipten aratıp kargonuzun ulaşıp ulaşmadığını kontrol edebilirsiniz.
Birkaç gün içinde Kore Kültür Merkezi'ni arayıp teyit ettirdim. Bu sayede de giriş belgesini nereden alacağımızı öğrenmiş oldum. Aklınızdaki her türlü soruya cevap bulabilmek için Kore Kültür Merkezi'ini arayabilirsiniz, kibarlıkla karşılıyorlar ve hiçbir sorunuzu cevapsız bırakmıyorlar.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir ve ilerde TOPIK sınavına başvuracaksanız size kaynak olabilecek niteliktedir. Şimdilik hoşçakalın. Sorunuz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Yazımı +1 lerseniz daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olursunuz, şimdiden teşekkürler :)TOPIK sınav sonucumu yazdığım postu okumak isteyenler için


Yorumlar

 1. Merhaba :) çok yararlı bir paylaşım olmuş bu tur bilgiler kolay bulunmuyor önceden bir girene sormak gerekiyor. Ben yine bir şekilde başvurumu yaptım ama ulaşıp ulaşmadığı teyit ettirmedim. Yarın arayacağım onun için de. Ama ben ptt dışında başka bir kargoyla gönderdim acaba kabul edilmez mi. Giriş belgesi konusunda içim rahatladı. Ben adrese gönderirler zannediyordum. Bir aydan az kaldı ne zaman gonderecekler diye telaşa düşmüştüm. Tekrar teşekkürler. ilk kez basvuru yapacaklar için çok yararlı olmuş. Bu sefer olmazsa sonraki sınav için bunlara dikkat ederek basvurumu yaparım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Zeynep :) güzel yorumun için çok teşekkür ederim, amacım benim durumumda olanlara ulaşıp yardım etmekti amacıma ulaştıysam ne mutlu bana :) ptt dışında başka kargoyla gönderdim demişsin sorun olacağını sanmıyorum hatta daha önce ulaşmış bile olabilir. İçin rahat etmiyorsa ara tabii, çok nazikler bu konuda :) Bende sürekli duyurulara bakıyorum henüz bir şey açıklanmadı, hangi kampüste gireceğimi bilmiyorum duyuruları takip edin demişlerdi. Bakalım umarım her şey güzel olur ikimiz içinde :)

   Sil
  2. Geç gördüm canım kusura bakma :) o günden sonra aradım ve emin oldum teşekkür ederim yanıtın için. İnşallah canım ^^

   Sil
 2. Merhaba acaba sınav Ankara Üniversitesi’nin hangi kampüsünde olacak bir bilginiz var mı?~

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :)
   Ankara / Ankara Üniversitesi TÖMER Merkezi (Ankara Üniversitesi Beşevler 10. Yıl Yerleşkesi Ord. Prof. Dr. Şevket Aziz Kansu Binası 4. Kat)

   Sil
  2. Cevap verdiğin için çok teşekkür ederiim. Bir şeye daha soracaktım en son yapılan duyuruda sınav sabahı sınav yerinden de giriş belgesi alınabilir denmiş. Doğru anladım değil mi?

   Sil
  3. Rica ederim :) :) Evet alamayacak olanlar için kolaylık sağlamışlar, bende sınav sabahı Ankara'ya geleceğim için belgeyi sınav giriş yerinden alacağım.

   Sil

Yorum Gönder