NASIL ARMY OLDUM? -BTSHerkese merhabalar
Bu yazımda sizlere nasıl ARMY olduğumdan bahsedeceğim. Ondan önce ARMY nedir, bilmeyenler için tanımını yapmam gerektiğini düşünüyorum.

Arkadaşlar, ARMY, BTS yani Bangtan SONYEONDAN(Bangtan Boys) grubunun fandomuna verilen isimdir.

BTS grubu Güney Kore'de Big Hit Entertainment tarafından kurulmuş 7 üyeden oluşan Hip Hop grubudur.

Peki ARMY?
ARMY, Adorable Representative M.C. for Youth yani Gençlik İçin Tapılası M.C Temsilcisi demektir.
BTS'in ordusu da diyebilirsiniz :)

Peki ben bu grupla nasıl tanıştım?
Zaten Kpop şarkılarını severek dinlerdim. Özellikle sevdiğim dizi OSTlarını bıkana kadar dinlerdim. O kadar bıkmış olmalıyım ki bir gün okulda bilgisayardan çizim yaparken youtube açtım ve rastgele bir şarkı açtım. Dinledim şarkı bitti sonra diğer şarkı açıldı. Allahım içimde bir kıpırtı. Nedir bu şarkı? Yerinde oynattırıyor insanı. Herkes çizim yapıyor ama sanırım ben kalkıp oynayacağım. Yoksa kalktım mı? asdfgh
Tabii ki de şarkının adına bakmak aklıma geldi, bu şarkıyı bir daha bulamama ihtimalinden korkmuştum çünkü. Hemen favorilere ekledim. Şarkının adı Blood Sweat & Tears :)

Şarkıların patlama anlarına dinlerken çok dikkat ederim, can alıcı kısmı başarılıysa o şarkı dinlenir. Bu şarkı dinletmeyi bırakın oynattırınca grubu merak ettim ve araştırdım. Gerçekten ünlü bir grup olduğunu farkedince yakın kadraja aldım. Exo'yu biliyordum ama Exo kadar ünlü BTS'ten haberim yoktu. Daha çok OST'larla kafayı bozmuştum.

Şarkıyı hemen indirdim ve yolda sokakta boş zamanlarımda çizim yaparken yalnızken bulduğum her vakitte dinlemeye başladım grubun diğer şarkılarını da dinlemeye başladıktan sonra dedim ki kimdir bu başarılı çocuklar.

Araştırmalarım sonucunda birbirine sıkı sıkı bağlı bu grup üyelerinin fandomlarına ne kadar bağlı olduklaırnı gördüm. ARMY'ler de bir o kadar bağlı ki, aile gibiler, instagramda dostluk kuran ARMY'ler birbirlerini BTS haberlerinden geride bırakmıyorlar. Gönül vermişler kısacası. Sonunda bende bu ailenin bir üyesi olmak istediğimi farkettim ve ARMY olmaya karar verdim.

Hmm evet ARMY olduğuma göre BTS üyelerini daha yakından bilmem gerekirdi. Fakat ben uzun bir süredir yanlış bir düşünceye kapılıp gitmiştim....

BTS'in en sevdiğim şarkısı NOT TODAY. Önceden de söylediğim gibi şarkıların patlama anlarına dinlerken çok dikkat ederim, can alıcı kısmı başarılıysa o şarkı dinlenir. NOT TODAY'de her anı patlama anıdır bilirsiniz danslarıyla yer yerinden oynuyor. Uzun zamandır dinliyorum ve bir kere bile bıktım diyemedim bu şarkı için.

Gelelim asıl meseleye.
Şarkının 1:49 saniyesinde dans eden yakışıklı grup üyesini V sanarak uzun süre V'ye sardım onun hakkındaki yazıları okudum. Sesi ve dansı çok hoşuma gittiği içindi bu ilgim. V ile ilgili neredeyse her şeyi öğrendikten sonra kişiliği ön plana çıktı gözümde. Sonradan dans eden kişinin V değil de Jungkook olduğunu anlasam da biasım V olarak kaldı. Kişiliğini seviyorum V'nin güzel kalbini.

Grubun 7 üyesini birbirinden ayırmaya çalışsanız başaramazsınız hepsi sevilesi. Onlarda kendilerini ayıramıyorlar zaten. Kişisel Instagram, Twitter hesabına bile gerek duymuyorlar tek beden gibi yaşıyorlar. Onlar gerçek bir aile.

Bias olayına takılan varsa, kendinizi en yakın hissettiğiniz üyeyi idolünüz, favoriniz olarak seçiyorsunuz. Bi ara V'ye yoğunlaşmış olunca biasım için V diyorum. Ama tabii ki bende hepsini ayrı seviyorum.

Grup içinde tartışma çıkarmaya çalışan, BTS'ten Rapmonster'in gitmesi için tag başlatanlar için ARMY kelimesi bir anlam ifade etmiyor. Onlara fandom demiyoruz. Sasaeng fan desek daha doğru olur.

Sasaeng fan, fanlıktan çıkıp daha çok idolleri rahatsız edecek şekilde yakın takibe alan kişilerdir. Telefonlarını bulup, evlerine kadar giden fotoğraflarını gizlice çekip medyaya sızdıran bu tipler takıntılı olduğu grup üyeleri dışında diğerlerini gözleri görmez ve görüşünüşünü beğenmediklerini gruptan çıkarmak için uğraşırlar.

Gamzelimiz Rapmonster için uğraşanlar da ARMY olmamakla birlikte ARMY'lerin nefretini kazanmış topluluktur. Yüzü ufacık olmasına rağmen Jimin'in üstüne gidip zayıflamasına sebep olan topluluktur. Nefret topluluğudur.

BTS=ARMY gözüyle bakan BTS üyelerini artık kimsenin üzmemesini diliyor, Türkiye'den Kore'ye verebileceğimiz en büyük desteğin sadece internet üzerinden olması sebebiyle üzüntü duyuyor ve bir gün konserinde bulunabilme umuduyla güç buluyoruz. You never walk alone BTS!!

-----

Yazımı beğendiyseniz +1'lemeyi ve blogumu takip etmeyi unutmayın desteğinizi bekliyorum :)

Sonraki yazımda görüşmek üzere. Okuduğunuz için teşekkürler :)Yorumlar

 1. selam bende army olmak istiyorum. ne olur yardım et banada. şarkının 1.49 saniyesine bende bayılıyorum. birileri demiş k pop şöyle kötü böyle saçma filan haber versinler onlara army ciler geri döndü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir grubu seviyorsan tanıtımına katkıda bulunuyorsan zaten fandomundasındır, fakat bu demek değildir ki kendini her şeyinle onlara adamalısın veya sesang olasın. Şarkılarını severek dinliyorsan bile bu Bangtansonyeon için en güzel şey, Army onlar için çok değerli. Benimse sana verebileceğim tek tavsiye, fandom çatışmalarından uzak olman ve başkaları ne derse desin aldırmaman. Bilindiği gibi Army'lerin en güzel yönü kibar ve seviyeli olmalarıdır zaten.

   Sil
 2. Army olmak istiyorum bi ara oyleydim ama yogun sinav stresi yuzundrn mecburi ara verdim bir bucuk sneye yakin uzak kaldim zor bir donemdi simdi herseyden koptum peki ya yeniden army olmak icin nereden baslamaliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir ara nasıldın, şuan nelerden koptun anlamadım. Army olmayı tam olarak nasıl algılıyorsun?

   Sil

Yorum Gönder