Neden GÜNEYKORE? -Serbest YazıHerkese merhabalar
Başlıktan da anlaşıldığı üzere bu yazımda Neden Güneykore? sorusunu yanıtlayacağım. Çevremdeki hemen hemen herkes bana bu soruyu soruyor öğretmenlerimde dahil. Eminim ki birçoğunuza da bu soru yöneltiliyor. Sorarken de genelde tahmin de yürütülüyor.

Kore dizilerinden dolayı mı?

Kore dizilerini bende çok seviyorum ama bu soruyu duyduğumda biraz kötü hissediyorum. Nedenine gelecek olursam, hayatımı kendim planlayabilecek hayallerime yürüyebilecek bir yaşta iken dizi sebebiyle hayatıma bu şekilde yön verdiğimi düşünen insanlar beni kötü hissettiriyor. Her ne kadar Kore'yi sevsemde öncelikle kendi hayatımı düşünmeliyim değil mi?

Kore'yi nasıl tanıdım? 2014 yazında Lys sınavından çıktığımda bir takım problemlerim vardı ve sınavın da bitmesiyle (bir yılı tamamen sınava adadığımızı hesaba katarsak) hayatımda bir boşluk hissettim. Kendime yeni uğraşlar bulmam gerektiğini düşünüyordum. Kafa dinlemekte hiç fena olmazdı tabii. Lys'nin bitmesinin verdiği mutluluk beni bi arayışa itti. Can sıkıntısı çektiğim o sıralarda ablam bana usbsini verdi ve al bakalım izle içinde diziler var filmler var dedi. İlk izlediğim ne olmuştur dersiniz?

Boys Over Flowers yani korefanlarının deyimiyle BOF. İlk defa bir diziye böylesine sardığımı hatırlıyorum Çalıkuşu ve Adını Feriha Koydum'u saymazsak. 25 bölümlük bu dizinin bazı bölümlerini bir arkadaşımla izledim, birlikte sevindik güldük ve bir bakmışız ki dizi gerçekten güzel. Sonrasında devamı geldi ve zaman buldukça diğer dizileri de devirmeye başladım. Bir sonraki dizi Playful Kiss veya Personal Taste'ten biri olması lazım. Bu konulara girersem izlediğim bütün dizileri sıralayacağım sanırım.

Her neyse. Bu şekilde dizilere başlamış oldum. Ve bu diziler üzerimde anlamlandıramadığım bir etki bırakmaya başladı. Özellikle arka arkaya izlemek. Nasıl desem, başkasının hayatına uzaktan bakınca başkasının dertlerine üzülünce ya da sevincine gülümseyince sanallıktan uzaktaki seni unutmaya başlıyorsun. Derdin mi var aç bir dizi izle bir iki ağlarsın sonra toparlarsın. İçin içine sığmıyor mu aç bi komedi dizisi, izledikçe içindeki enerjiyi dışarı çıkartırsın vs vs düşünceler yeşermeye başladı zihnimde. Bi nevi rahatlama yöntemi diyebiliriz. Evet, dizileri kafa rahatlığı için izliyorum diyebilirim. 

Tabii bir de işin mimari boyutu var. Dizi izlerken farkettim de Kore'nin iç mimarisi gerçekten güzel. Oda tasarımları, özellikle cafeler. Her cafenin bir konsepti var. Kedi, köpek, bulut, kitap, oyun vb. Kullanılan renkler, minimalist yaklaşım daha çok ev görme isteği uyandırdı bende. Bazen fark ediyorum da diziden kopmuşum odayı inceliyorum. Bölümüm iç mimarlık olduğu için dikkatimi çekiyor detaylar. Diziler sayesinde de Kore Mimarisini tanımış oldum. Geleneksel mimarisi de çok başka. Tasarım tarihi dersinde gördüğümüz Japon evlerinden bildiğim üzere Kore'nin Japonya'yla olan bağlantısı gereği Japon evleri Kore evlerinde de etkisini gösteriyor. Bir de kiraz ağaçları var tabii :)

Bu yüzden diyorum ki Kore mimarisini ben gerçekten çok beğeniyorum. Uzak Doğu'da Japonlar mimaride daha iyi bilinse de Kore'nin de bu sektörde önemli bir yol katedeceğine eminim. Okulumuzdaki çoğu kitap Kore'den getirtilmiş, mimari kitapların basılmasında önemli bi rol oynuyorlar.

Yükseğimi Kore'de yapmak istememin sebebi de budur arkadaşlar. Kore'den öğreneceğim çok şey var. Umarım bu hayalimi bir gün gerçekleştirebilirim. İşin ciddiyetinin farkındayım. Hayat şakaya gelmez. Bir iki diziye kapılıpta hayatıma yön verecek bir insan da değilim. Kore'ye dizi çekmeye gidecek veya kpop grubuna katılacak biri de değilim. Sıradan bir insan, hayalleri olan, yükseğini yapmak isteyen bir mimar adayıyım. Umarım yazım sizlere bir şeyler katmıştır.

Hayat devam ediyor işin ciddiyetinde olmak lazım. Kore'de okumak istiyorsanız öncelikle derslerinize yüklenmeniz lazım. Kpop kdrama her zaman var. Hayallerimize ulaşmakta çok çalışmaktan geçiyor. 
İnsanların size bu tür soruları her zaman olacak. Önce bu sorunun cevabını dürüstçe kendinize söyleyin. Ve endişeliyseniz o zaman hayatınızın akışına müdahale etmeye başlayacaksınız zaten.

Şimdilik hoşçakalın bir diğer yazıda görüşmek dileğiyle :)Yorumlar